Количествени сметки

Количествената сметка е кулминацията на проектантския процес, въпреки нейното подценяване от страна на някои проектанти и строители. През последите години голяма част от проектите излизат без количествени сметки, което е предпоставка за злоупотреби.

Честа практика е съставянето на сметната документация да се извършва от строителя, което е сериозен конфликт на интереси – съвсем спокойно строителят може да завиши количествата и да добави СМР без, „невъоръжения с техническо око“ инвеститор, да разбере.

Друг сериозен проблем, поради подценяването на тази част от проекта, е некачественото и непълно съставяне на количествените сметки. В последствие това води до сериозни разлики в очакваната и крайната цена на строителството.

Недобре направената сметна документация или липсата на такава, обезсмисля качествената работа на останалите проектанти - техните идеи може да бъдат неправилно интерпретирани и оценени.

Ние препоръчваме задължително съставяне на количествени сметки за всеки обект ! Поради ниската им стойност, на фона на цялото проектиране и строителство, не е излишно да се възлага направата им дори на две независими лица !

 

Площообразуване на жилищни и търговски сгради

Площообразуване на жилищни и търговски сгради представлява определяне на застроените площи на отделните обекти и етажи на сградата, определяне на общите части и разпределението им пропорционално на характеристиките на всеки обект. Всичко това е представено в табличен вид. Съставянето на площообразуването е по методика на база следните закони: Закон за местни данъци и такси; Закон за собствеността; Закон за устройство на територията.

 

Инвеститорски контрол

Инвеститорски контрол е съблюдаване извършването на строителните работи в рамките на инвестиционни проекти в съответствие с проектите и графиците. Той се осъществява във всички фази на проекта. Задължение на инвеститорския контрол е осъществяването както на качествен, така и на количествен контрол при извършването на работите, свързани с изпълнението на инвестиционни проекти.

 

План за безопасност и здраве

Проекта по част План за безопасност и здраве е задължителна част от цялата проектна документация. Той се състои от ситуационен план, който задава местоположението на отделните елементи на строителната площадка; схеми на местата им и специфичните рискове при работа с тях; схема с евакуационен път и др.

 

Архитектурно заснемане на сгради

Архитектурното заснемане на сгради се състои от измерване на размерите на съществуващата сграда на място и изчертаване на необходимите планове и чертежи по събраната информация. Тези заснемания могат да бъдат необходими за подложка на бъдещо проектиране на реконструкция или ремонт на сградата; за определяне на реалните площи при продажба или ипотека на имота и др.